Medycyna estetyczna to obszerna branża. Obejmuje wiele operacji z użyciem różnych środków czy urządzeń. Mimo tego jednym z najczęściej stosowanych środków pozostaje kwas hialuronowy. Wykorzystuje się go m.in. do wypełniania zmarszczek, konturowania twarzy oraz do zabiegu, jakim jest modelowanie pośladków, o którym dziś opowiemy. Jakie są przeciwwskazania do jego wykonania? Jak przebiega i ile kosztuje? Odpowiedzi znajdziecie poniżej.

Modelowanie pośladków kwasem hialuronowym

Jest to niechirurgiczna procedura estetyczna, która polega na wstrzykiwaniu kwasu hialuronowego bezpośrednio w tkankę w celu zmiany jej kształtu, objętości i ogólnej estetyki.

Modelowanie pośladków wykonuje się nie tylko z zastosowaniem tego preparatu. Jest to zabieg, do którego wykorzystuje się także implanty lub przeszczep tłuszczu. Jednak te dwie metody są bardziej inwazyjne i wiążą się z dłuższym czasem rekonwalescencji, a także większą liczbą potencjalnych powikłań.

Jak wygląda zabieg?

Modelowanie pośladków kwasem hialuronowym rozpoczyna się od konsultacji z lekarzem medycyny estetycznej. Podczas pierwszej wizyty omawiane są oczekiwania pacjenta oraz oceniana jest zasadność skorzystania z wybranej metody. Na spotkaniu przedstawiane są także potencjalne skutki uboczne oraz przeciwwskazania. Następnie ustalany jest termin przeprowadzenia modelowania pośladków.

Na początku lekarz zaznacza na skórze obszary, w które kwas hialuronowy zostanie wstrzyknięty za pomocą cienkich igieł lub kaniul pod skórę. Zabieg zwykle przeprowadza się w warunkach ambulatoryjnych. Trwa on 30-90 minut, w zależności od zakresu przeprowadzanych korekt. Pacjentowi może być podane znieczulenie miejscowe. Okres rekonwalescencji jest zazwyczaj krótki, jednak w miejscach wstrzyknięcia preparatu mogą występować obrzęki, zaczerwienienia bądź siniaki. Zazwyczaj dolegliwości te ustępują po kilku dniach.

Modelowanie pośladków kwasem – zalecenia przed- i pozabiegowe

Przygotowanie do modelowania pośladków kwasem hialuronowym jest etapem, który może wpłynąć na przebieg zabiegu. Należy więc:

  • przerwać przyjmowanie niektórych leków i suplementów – takich, które mogą zwiększać ryzyko krwawienia;
  • utrzymać zbilansowaną dietę – warto ograniczyć spożycie alkoholu i unikać pokarmów, które mogą przyczynić się do zwiększenia ryzyka obrzęków;
  • zadbać o higienę – należy dokładnie się umyć bez stosowania kosmetyków, które mogłyby wpłynąć na sterylność procedury.

A czego nie należy robić? Po wykonaniu modelowania pośladków z wykorzystaniem kwasu hialuronowego zaleca się unikanie intensywnych ćwiczeń i długotrwałego siedzenia. Jest to ważne, ze względu na to, że podrażniona skóra potrzebuje czasu, aby się zagoić.

Jak długo kwas utrzymuje się w pośladkach?

Zazwyczaj preparat utrzymuje się w ciele od 6 do 18 miesięcy. Jest to zależne od kilku czynników, w tym od indywidualnego metabolizmu pacjenta, gęstości użytego preparatu, ilości wprowadzonego środka, a także od stylu życia i aktywności fizycznej osoby poddającej się zabiegowi.

Ponieważ kwas hialuronowy jest substancją naturalnie występującą w organizmie, która z czasem jest stopniowo absorbowana przez tkanki, oznacza to, że zabieg nie jest trwały. Aktywność fizyczna, szczególnie ta wpływająca na obszar pośladków, może przyspieszyć wchłanianie preparatu użytego do modelowania. Z tego powodu wielu pacjentów decyduje się na powtórzenie zabiegu po jakimś czasie – po częściowym lub całkowitym wchłonięciu preparatu przez organizm.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Przeciwwskazania do zabiegu modelowania pośladków kwasem hialuronowym obejmują szereg stanów zdrowotnych i okoliczności, które mogą zwiększać ryzyko powikłań. Do najważniejszych z nich należą:

  • infekcje skórne lub stany zapalne;
  • choroby autoimmunologiczne lub osłabiona odporność;
  • ciąża i okres karmienia piersią;
  • zaburzenia krzepnięcia krwi lub stosowanie leków przeciwkrzepliwych.

Ile kosztuje zabieg?

Cena modelowania pośladków kwasem hialuronowym jest zależna od wielu czynników. Może się wahać od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, a zależy przede wszystkim od lokalizacji kliniki, użytej marki i ilości preparatu, a także indywidualnych potrzeb pacjenta związanych z zakresem i skomplikowaniem procedury.

zobacz