Laserowe zamykanie naczynek, usuwanie drobnych zmian skórnych, depilacja – Warszawa

Zamykanie naczynek krwionośnych to uciążliwy problem, który dotyczy wielu kobiet, w różnym wieku, ponieważ pojawiająca się na twarzy oraz ciele pajęcza siatka, nie tylko wygląda nieestetycznie, ale również powoduje pieczenie oraz dyskomfort. Zamykanie naczynek to jeden z przeprowadzanych przez nas zabiegów. Zanim jednak zdecydujemy się skorzystać z takich usług należy zapoznać się z tym, jak taki zabieg wygląda i czy istnieją dla nas jakieś przeciwwskazania.

Zacznijmy od początku.
       
2 3 4 5
Naczynko na brodzie przed zabiegiem Po zabiegu Naczynko w nosie przed zabiegiem Po zabiegu
       

Skąd się biorą pajączki na skórze?

W dużej mierze zależy to od predyspozycji genetycznych, wiele osób cierpi na wrodzoną kruchość naczyń krwionośnych, które pękając tworzą pajączki o różnych rozmiarach, mogą również zlać się w rumień. Jednak nie tylko genetyka ma wpływ na ich powstawanie, przyczyną mogą być również zaburzenia hormonalne, a także nadużywanie alkoholu, leków, czy zbyt długa ekspozycja skóry na słońce.

Z pajączkami powstającymi na skórze wiąże się również pojęcie teleangiektazji, które odnosi się do wszystkich znajdujących się bezpośrednio pod skórą naczyń włosowatych– tętniczek i żyłek. Ich cechą charakterystyczną jest uciążliwe prześwitywanie czerwonych lub niebieskich pajęczych sitek widocznych na skórze. Zamykanie naczynek wiąże się również z pojęciem „rumień”, który jest wynikiem pękających i zlewających ze sobą żyłek i tętniczek. Pojawia się najczęściej w wyniku zmian temperatury, stresu oraz innych silnych emocji. Występujący na skórze rumień, może być sygnałem, że prawdopodobnie dotknie nas zjawisko teleangiektazji – kiedy pajączki widoczne są gołym okiem, nie tylko pod wpływem czynników zewnętrznych, ale przez cały czas.

Jak leczyć?

Istnieje kilka metod zamykania naczynek, jednak w naszej warszawskiej klinice usuwamy je przy pomocy specjalnego lasera. Tego typu zabiegi mogą być przeprowadzone zarówno na twarzy, jak również do usuwania pajączków na nogach.

Cały zabieg przeprowadzany jest przez specjalistów, za pomocą promieni laserowych podgrzewają oni znajdującą się w naczynku krew, która na wskutek ciepła je obkurcza a następnie zamyka na stałe. Jeśli natomiast chodzi o przeprowadzanie tego samego zabiegu na nogach, to procedura jest właściwie taka sama, jednak często wymaga ona zastosowania innego typu lasera. Dzieje się tak, ponieważ znajdujące się na kończynach pajączki usuwa się dużo trudniej i nie każdy laser sobie z tym poradzi. Zamykanie naczynek to zabieg, który raczej nie jest bolesny, ponieważ laser pozwala na usunięcie pajączków bez przerywania ciągłości skóry. Ponadto w przypadku usuwania ich z mocno unerwionych części, klient może otrzymać środki znieczulające. Są to między innymi specjalne maści, istnieje również możliwość schłodzenia skóry.

Jak należy się przygotować do zabiegu?

Decydując się na zabieg, w pierwszej kolejności należy skonsultować się ze specjalistą, który obejrzy zmiany znajdujące się na skórze, oceni ich ilość oraz głębokość. Takie badanie pozwoli mu na dostosowanie rodzaju lasera oraz długości fali, jaka będzie potrzebna do zamknięcia naczynek. Lekarz medycyny estetycznej przeprowadza z pacjentem również wywiad, który ma na celu sprawdzenie, czy istnieją jakieś przeciwwskazania do zabiegu.

Podczas takiej wizyty pacjent uzyska również informacje dotyczące tego, jak będzie wyglądał zabieg oraz razem z lekarzem omówi plan terapii oraz to jakie rezultaty są możliwe do uzyskania po wykonaniu zabiegu.

Skuteczność

Jednorazowy zabieg powinien wystarczyć w przypadku pacjentów, którzy mają małe zmiany. Natomiast osoby z rozległymi pajączkami prawdopodobnie będą musiały poddać się kilku zabiegom, ponieważ jeden może nie przynieść pełnych rezultatów.

Co robić po zabiegu?

Dzięki temu, że w naszej warszawskiej klinice zamykanie naczynek odbywa się bezinwazyjnie to pacjent, może normalnie funkcjonować bezpośrednio po zabiegu. Nie trzeba stosować, żadnych dodatkowych środków czy maści. Należy jednak pamiętać, aby przez określony czas: – nie wystawiać skóry na intensywne słońce – przez pierwszy tydzień nie nakładać makijażu na miejsce zabiegu – nie stosować peelingów, które mogą podrażnić skórę – do 7dni ograniczyć również aktywność fizyczną, gorące kąpiele oraz masaże. Zamykanie naczynek to coraz bardziej popularny zabieg, który pozwala pozbyć się uciążliwych pajączków i cieszyć piękną cerą.

6 7 8
Przed zabiegiem Tydzień po zabiegu 3 miesiące po zabiegu
     
9 10 11
Przed zabiegiem 1 miesiąc po zabiegu 6 miesięcy po zabiegu
     

Laserowe zamykanie naczynek na nogach

12 13
Nos przez zabiegiem Po zabiegu
   
14 15
Zmiana typu hemangioma na wardze przed zabiegiem Po zabiegu
   
16 17
Zmiana na nosie przed Po zabiegu
   
   

Inne przykłady zamykania naczynek

Depilacja

Laser diodowy znajduje zastosowanie nie tylko w przypadku zamykania naczynek krwionośnych, ale też do usuwania zbędnego owłosienia. Depilacja laserem dedykowana jest zarówno osobom o ciemnych, jak i jasnych włosach, a także osobom o ciemniejszej cerze. By efekt zabiegu był trwały, powinien być wykonany minimum 4 razy w ściśle określonych odstępach czasu. Istotnym faktem jest, że trwałe zniszczenie włosa może nastąpić wyłącznie w fazie jego wzrostu. Dlatego konieczne jest powtarzanie zabiegów zgodnie z cyklem wzrostu (zazwyczaj zabieg powtarza się co ok. 2 tygodnie).

18 19
Górna warga przed depilacją Efekt po 4 zabiegach
   
20 21
Podbródek przygotowany do depilacji (skórę goli się na 3 dni przed zabiegiem) Efekt po 4 zabiegach
   

Zabieg może powodować dyskomfort i niewielkie dolegliwości bólowe, dlatego można skorzystać ze znieczulenia miejscowego (m.in. zimnym powietrzem, a także zimnym oraz suchym lodem).

Usuwanie drobnych zmian skórnych

Wykorzystanie lasera pozwala również na bezinwazyjne usunięcie drobnych zmian skórnych. W zależności od rozmiaru zmian i stopnia zaawansowania mogą zostać zastosowanie środki znieczulające (znieczulenia miejscowe).

Włókniaki miękkie brodawkowe

Swoim wyglądem przypominają miękkie guzki barwy skóry lub ciemniejsze albo też drobną kaszkę. Mogą mieć różne kształty, a ich pojawianie się najczęściej ma podłoże genetyczne. Zazwyczaj pojawiają się na powiekach, szyi, a także pod pachami i piersiami. Pojawiają się tam, gdzie skóra bywa najbardziej narażona na wszelkiego rodzaju otarcia. Zmiany są niebolesne i zazwyczaj nie przekraczają 0,5 cm średnicy. Włókniaki miękkie to schorzenia łagodne dość często występujące u pacjentów. Wiele osób decyduje się na ich usunięcie nie tylko ze względów estetycznych. Ich obecność może bowiem powodować także dyskomfort (szczególnie w miejscach, gdzie są narażone na dodatkowe otarcia spowodowane odzieżą, bielizną czy też biżuterią). Zaleca się ich usunięcie także ze względu na możliwość powiększania się.

Zabieg przeprowadzany jest przy znieczuleniu miejscowym i polega na usunięciu włókniaków przy wykorzystaniu działania lasera. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do charakteru zmian usunięty materiał należy zbadać histopatologicznie.

Brodawki wirusowe

Swoim wyglądem przypominają miękkie guzki barwy skóry lub ciemniejsze albo też drobną kaszkę. Mogą mieć różne kształty, a ich pojawianie się najczęściej ma podłoże genetyczne. Zazwyczaj pojawiają się na powiekach, szyi, a także pod pachami i piersiami. Pojawiają się tam, gdzie skóra bywa najbardziej narażona na wszelkiego rodzaju otarcia. Zmiany są niebolesne i zazwyczaj nie przekraczają 0,5 cm średnicy. Włókniaki miękkie to schorzenia łagodne dość często występujące u pacjentów. Wiele osób decyduje się na ich usunięcie nie tylko ze względów estetycznych. Ich obecność może bowiem powodować także dyskomfort (szczególnie w miejscach, gdzie są narażone na dodatkowe otarcia spowodowane odzieżą, bielizną czy też biżuterią). Zaleca się ich usunięcie także ze względu na możliwość powiększania się.

Zabieg przeprowadzany jest przy znieczuleniu miejscowym i polega na usunięciu włókniaków przy wykorzystaniu działania lasera. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do charakteru zmian usunięty materiał należy zbadać histopatologicznie. Brodawka na stopieBrodawka na stopie Brodawka na powieceBrodawka na powiece Spowodowane wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) narośla na skórze dotyczą zarówno dzieci, jak i dorosłych. Grudkowe zmiany skórne nazywane są potocznie kurzajkami i zazwyczaj nie powodują dolegliwości bólowych, a otaczająca je skóra nie ulega stanowi zapalnymi. Brodawki wirusowe najczęściej pojawiają się na dłoniach oraz stopach. Czasem pojawiają się również w okolicach narządów płciowych. Na ich pojawienie się narażone są osoby w każdym wieku, szczególnie cierpiące na choroby z obniżeniem odporności takie jak AIDS czy chłoniak, a także leczone immunosupresyjnie i cierpiące na atopowe zapalenie skóry. Ich usuwanie przebiega podobnie jak w przypadku włókniaków.

Keratoza łojotokowa

Keratozy łojotokowe to często występujące zmiany skórne związane ze starzeniem się skóry. Dlatego występują zwłaszcza o osób w podeszłym wieku. Mogą to być zarówno płaskie zmiany, jak i typowe brodawki. Występują one zarówno na skórze głowy, dłoni, szyi, jak i przedramion, a także na nogach. Są to zmiany całkowicie łagodne występujące częściej u kobiet niż u mężczyzn. Niepokojące zmiany, szczególnie w stanie zapalnym trzeba różnicować ze zmianami nowotworowymi. Niezbędne może okazać się badania histopatologiczne.

Postępowanie przy usuwaniu laserowym keratozy łojotokowej przebiega jak w poprzednich przypadkach.
zobacz