Nadmierna potliwość

Wzmożone wydzielanie potu może występować u osób zdrowych pod wpływem wysokiej temperatury otoczenia czy podczas dużego wysiłku. Problem zaczyna się wtedy, gdy wzmożone pocenie występuje stale. Wciąż mokre ręce i pachy są dolegliwością wielu osób i przyczyną sytuacji stresowych, co nasila wydzielanie potu. Wtedy podanie ręki staje się koszmarem.

Dotychczas leczenie nadmiernego pocenia było bardzo trudne, w większości przypadków nie udawało się pomóc rozgoryczonym pacjentom. Stosowanie antyperspirantów, zasypek z kwasem bornym, roztworów formaliny, przyjmowanie tabletek hamujących gruczoły potowe nie daje zwykle oczekiwanych efektów. W przypadkach bardzo nasilonego pocenia rąk do tej pory poprawę uzyskiwano jedynie po sympatektomii, czyli po usunięciu nerwów unerwiających gruczoły potowe.

Umów wizytę

Jak wygląda leczenie?

Nową metodą lecenia nadmiernego pocenia są zabiegi z użyciem toksyny botulinowej (BOTOX lub AZZALURE). Toksyna ta powoduje odwracalne blokowanie wydzielania potu przez gruczoły potowe. Toksynę podaje się w postaci zastrzyków bardzo cieniutką igiełką płytko w skórę, w okolicę miejsca wzmożonej potliwości. Zabieg pod pachami jest mało bolesny, natomiast ostrzykiwanie rąk jest bardzo nieprzyjemne, dlatego w tej okolicy stosuje się różne metody znieczulenia. Efekt pojawia się w ciągu kilku dni po zabiegu i utrzymuje się zwykle około 6 miesięcy.

 

zobacz

Formularz kontaktowy