Botox podstawowe informacje

Kompleks toksyny botulinowej typu A – nazywany powszechnie botoksem – to substancja często wykorzystywana w medycynie (przede wszystkim estetycznej) do różnego rodzaju zastosowań. W niewielkich dawkach, podawanych przez personel medyczny, botox powoduje zaburzenie przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, w dużej ilości może być substancją silnie trującą. Poprzez blokowanie układu nerwowego unieruchomione są połączenia między zakończeniami nerwów i unerwianymi przez nie mięśniami, dzięki czemu mięsień zostaje rozluźniony.

Botox – gdzie znajduje zastosowanie?

Substancja wykorzystywana jest szeroko w medycynie estetycznej do zmniejszania widoczności, m.in.:

  • zmarszczek poprzecznych czoła
  • zmarszczek w kącikach oczu (tzw. kurze łapki)
  • zmarszczek przy ustach
  • bruzd na szyi oraz dekolcie
Ponadto botox znajduje zastosowanie w innych gałęziach medycyny. Używany jest przy leczeniu kurczu powiek czy ogniskowej spastyczności, w walce z nadpotliwością pach, a także w leczeniu zaburzeń czynności pęcherza moczowego.

Przebieg zabiegu z użyciem botoksu

Przygotowanie do zabiegu z wykorzystaniem toksyny botulinowej nie musi być poprzedzone wykonaniem kompleksowego zestawu badań. Wskazany jest jednak wywiad z lekarzem, zwłaszcza jeżeli przyjmują Państwo na stałe leki. Konsultacja ma na celu ustalenie czy przy przyjmowaniu danych medykamentów można wprowadzić do organizmu botox. Sam zabieg trwa ok.10-20 minut i polega na poddaniu za pomocą bardzo cienkiej igły odpowiedniej dawki toksyny botulinowej w newralgiczne miejsce. Substancja jest poddawana podskórnie albo domięśniowo. Liczba wkłuć jest uzależniona od miejsca zabiegowego. Procedura jest mało bolesna, dlatego zazwyczaj wykonujemy ją po uprzednim schłodzeniu miejsca iniekcji. Na życzenie pacjenta stosujemy znieczulenie miejscowe w postaci kremu z lignokainą. Może jednak powodować delikatny dyskomfort podczas wkłucia w skórę. Po zabiegu natomiast nie ma konieczności rekonwalescencji, jednak do 4 godzin po iniekcji nie należy nadmiernie się schylać i zaleca się ograniczenie aktywności fizycznej oraz unikanie masażu w miejscach terapii. zobacz