Botox
Toksyna botulinowa znana jako botox jest bardzo silnie działającą toksyną, która blokuje synapsy nerwowo-mięśniowe (połączenia pomiędzy zakończeniami nerwów a unerwianymi przez nie mięśniami). Wytwarzana jest ona przez beztlenowce z gatunku Clostridium botulinum i nazywana bywa potocznie także jadem kiełbasianym. Jest to toksyna, dlatego jej aplikacja może zostać wykonana wyłącznie przez lekarza. Również lekarz dobiera dawkę wstrzykiwanego botoxu.
Wykorzystywana jest często w medycynie w leczeniu chorób związanych z nieprawidłowym napięciem mięśniowym. W medycynie estetycznej znajduje zastosowanie w likwidacji zmarszczek mimicznych , oraz drobnych zmarszczek na szyi. Jest skuteczna również w terapii nadpotliwości pach, stóp oraz dłoni.
Medycyna estetyczna wykorzystuje preparaty o niskim stężeniu toksyny botulinowej, które nie mają wpływu na inne obszary niż okolica poddana zastrzykowi.
Botox aplikowany jest za pomocą jednorazowej strzykawki z bardzo cienką igłą. Preparat wstrzykiwany jest w kilka miejsc – cały zabieg trwa od kilk do kilkunastu minut i jest praktycznie bezbolesny (odczuwalne są jedynie delikatne nakłucia podczas wstrzykiwania).
Toksyna botulinowa, w przeciwieństwie do kwasu hialuronowego, nie jest substancją naturalnie występującą w ludzkim organizmie, dlatego istnieje więcej przeciwwskazań do jej zastosowania. Botox nie może być stosowany w okresie ciąży oraz laktacji, a także w trakcie ostrych infekcji, zmian ropnych na skórze oraz u osób z zaburzeniami przewodnictwa nerwowo-mięśniwoego (miastenia, zespół Lamberta-Eatona).
- antybiotyki z grupy aminoglikozydów
- D-penicylamyny
- streptomycyna
- sukcynylocholina
- cyklosporyna,
a także uczulenie na albuminę ludzką, choroby autoimmunologiczne czy też choroba Alzheimera.
W klinice Bellisana w Warszawie stosowane są dwa preparaty toksyny botulinowej – Botox i Azzalure. Preparaty te mają takie samo działanie.