Skąd się biorą zmarszczi na twarzy i jak im zapobiegać?
Załamania struktury skóry, powszechnie nazywane zmarszczkami, są efektem zachodzących w organizmie procesów starzenia. Młoda tkanka posiada duże zasoby kolagenu oraz elastyny, które nadają skórze jędrności i zapewniają odpowiednie jej napięcie, jak też kwasu hialuronowego, stanowiącego naturalny rodzaj “wypełniacza”. Jednak z wiekiem ilość tych substancji w ludzkim organizmie maleje, a tym samym zmniejsza się napięcie skóry, która zaczyna wiotczeć, czego wyrazem są między innymi zmarszczki.
Kiedy skóra zaczyna się starzeć?
Proces starzenia skóry zaczyna się już od 25 roku życia, ale również w młodszym wieku w okolicach twarzy mogą powstawać pierwsze zmarszczki mimiczne (nie są jednak związane z procesem starzenia skóry). Po przekroczeniu 30-tego roku życia zaczynają powstawać w okolicach kącików zewnętrznych oczu tzw. kurze łapki, zaś po 40-tsce pojawić się mogą poprzeczne bruzdy na czole i na policzkach, biegnące od kącików ust do skrzydełek nosa. W wieku 50 lat wiotczeje owal twarzy i zaczynają opadać policzki, a bruzdy występują także na szyi, zaś twarz zaczyna pokrywać siateczka drobnych zmarszczek.
Przeciwdziałanie zmarszczkom
Walka o gładką skórę musi uwzględniać szereg czynników. W pierwszej kolejności należy pamiętać o pielęgnacji. Dbanie o odpowiednie nawilżenie i odżywienie skóry już od 25 roku życia sprawia, że można nieco opóźnić efekty starzenia skóry. Jednak nie zawsze – proces ten uzależniony jest także od uwarunkowań genetycznych oraz gospodarki hormonalnej, jak również stylu życia. Przykładowo palenie papierosów oraz częsta, intensywna ekspozycja skóry na promieniowanie UV przyspieszają procesy starzenia. Dlatego przeciwdziałaniem będzie wdrożenie zdrowego stylu życia oraz stosowanie regularnej pielęgnacji dostosowanej do wieku.
O gładką, młodzieńczo wyglądającą skórę można zawalczyć także z wykorzystaniem medycyny estetycznej. Iniekcje z użyciem botoksu pozwalają zlikwidować zmarszczki mimiczne, stanowiące ślady skurczów mięśni na powierzchni skóry.
zobacz