Nadmierna potliwość
Wzmożone wydzielanie potu może występować u osób zdrowych pod wpływem wysokiej temperatury otoczenia czy podczas dużego wysiłku. Problem zaczyna się wtedy, gdy wzmożone pocenie występuje stale. Wciąż mokre ręce i pachy są dolegliwością wielu osób i przyczyną sytuacji stresowych, co nasila wydzielanie potu. Wtedy podanie ręki staje się koszmarem.
Dotychczas leczenie nadmiernego pocenia było bardzo trudne, w większości przypadków nie udawało się pomóc rozgoryczonym pacjentom. Stosowanie antyperspirantów, zasypek z kwasem bornym, roztworów formaliny, przyjmowanie tabletek hamujących gruczoły potowe nie daje zwykle oczekiwanych efektów. W przypadkach bardzo nasilonego pocenia rąk do tej pory poprawę uzyskiwano jedynie po sympatektomii, czyli po usunięciu nerwów unerwiających gruczoły potowe.
Nową metodą lecenia nadmiernego pocenia są zabiegi z użyciem toksyny botulinowej (BOTOX lub AZZALURE). Toksyna ta powoduje odwracalne blokowanie wydzielania potu przez gruczoły potowe. Toksynę podaje się w postaci zastrzyków bardzo cieniutką igiełką płytko w skórę, w okolicę miejsca wzmożonej potliwości. Zabieg pod pachami jest mało bolesny, natomiast ostrzykiwanie rąk jest bardzo nieprzyjemne, dlatego w tej okolicy stosuje się różne metody znieczulenia. Efekt pojawia się w ciągu kilku dni po zabiegu i utrzymuje się zwykle około 6 miesięcy.