Karboksyterapia - Warszawa

Terapia dwutlenkiem węgla, czyli karboksyterapia ma wszechstronne zastosowanie w medycynie estetycznej. Zabieg karboksyterapii jest mało inwazyjny, bezpieczny i pomocny w usuwaniu oznak starzenia się skóry, a także cellulitu, rozstępów, blizn, nadmiaru tkanki tłuszczowej, łysienia, a nawet zaburzeń krążenia. Ze względu na swoje właściwości dwutlenek węgla od lat wykorzystywany jest w przemyśle chemicznym, jak i spożywczym. Dopiero kilkadziesiąt lat temu odkryto jego właściwości terapeutyczne. W klinice Bellisana w Warszawie mogą Państwo skorzystać z bazującej na dwutlenku węgla karboksyterapii o szerokim spektrum zastosowania.

Umów wizytę

Intervention image

Na czym polega Karboksyterapia?

Karboksyterpia polega na wstrzykiwaniu dwutlenku węgla (CO2) w tkanki podskórne wymagające regeneracji za pomocą niewielkiej igły. Warto zaznaczyć, że nie jest to odkrycie współczesnej medycyny estetycznej – terapeutyczne właściwości zastrzyków z dwutlenku węgla odkryto i wykorzystywano już w pierwszej połowie XX wieku. Wtedy to francuscy kardiolodzy wstrzyknęli CO2 pacjentom z niewydolnością żylną. Początkowo zabieg ten miał charakter czysto leczniczy – stosowany był w chorobach krążenia, akumulacji tłuszczu w tętnicach, cukrzycy, wrzodach, miażdżycy czy też przy zakrzepowo-zarostowym zapaleniu tętnic. Była to wówczas metoda niezbyt chętnie wykorzystywana, ponieważ powodowała znaczny dyskomfort oraz dolegliwości bólowe.

Po wprowadzeniu dwutlenku węgla pod skórę rozchodzi się on równomiernie w tkankach. Powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, a w konsekwencji stymuluje procesy regeneracji tkanek. Tworzą się nowe naczynia włosowate, pobudzana jest produkcja elastyny i kolagenu w efekcie czego skóra staje się gładsza i bardziej jędrna. Jeśli dwutlenek węgla zostanie wprowadzony w tkanki tłuszczowe, wówczas następuje jego częściowe przekształcenie w kwas węglowy rozpoczynający proces lipolizy (rozpadu tłuszczu).

Jakie urządzenie wykorzystywane jest do karboksyterapii w warszawskiej klinice medycyny estetycznej Bellisana?

Używamy maszynę, która posiada certyfikat FDA oraz certyfikat jakości ISO, które potwierdzają jej skuteczność oraz bezpieczeństwo użytkowania. Urządzeniem do wykonywania karboksyterapii w naszej klinice w Warszawie jest Skycarbo. Jest to maszyna w 100% sterowana cyfrowo – pozwala na pełną kontrolę przepływu dwutlenku węgla. Oprogramowanie jest proste w obsłudze, co pozwala na sprawne wykonanie zabiegu.

Co ważne, na podstawie wagi pacjenta oraz strefy ciała poddanej zabiegowi, a także innych indywidualnych czynników maszyna sama dobiera przepływ i dawkę wtłoczonego gazu. Dla komfortu pacjenta gaz jest podgrzewany w przewodach – wtłaczanie zimnego gazu mogłoby bowiem wiązać się z bólem.

Ile trwa karboksyterapia?

W zależności od obszaru ciała poddanego karboksyterapii zabieg trwa od kilku do max. 30 minut. Zalecany jest cykl zabiegów – od 8 do 12 razy bądź dwa razy w tygodniu. Długość i częstotliwość zabiegów uzależniona jest od partii ciała oraz rodzaju i rozmiaru niedoskonałości, w których zredukowaniu ma pomóc wprowadzenie dwutlenku węgla.

Jak dokładnie wygląda zabieg?

Zabieg  rozpoczyna się od rozmowy z lekarzem w naszej klinice w Warszawie. Przeprowadza on dokładny wywiad z pacjentem, który ma na celu kwalifikację do zabiegu oraz określenie jego zakresu. Następnie miejsce planowanej iniekcji zostaje dokładne odkażone i pod skórę zostaje wprowadzony sterylny, medyczny dwutlenek węgla. Karboksyterapia jest na tyle bezpieczna i bezinwazyjna, że pacjent nie wymaga hospitalizacji i od razu może powrócić do codziennych czynności (z niewielkimi ograniczeniami).

Czy wykorzystany do zabiegu dwutlenek węgla jest bezpieczny?

Dwutlenek węgla jest produktem spalania tlenu w naszych komórkach, który następnie zostaje wydalony przez płuca. Dlatego też jest obojętny dla naszego organizmu. To z kolei oznacza, że jego wykorzystywanie do karboksyterapii jest bezpieczne.

Karboksyterapia - etapy:

  • wazodylatacja – rozszerzenie naczyń na skutek wprowadzenia dwutlenku węgla; skutkuje zwiększeniem przepływu krwi
  • efekt Bohra – lokalne uwolnienie tlenu na skutek podwyższonej koncentracji dwutlenku węgla; skutkuje zwiększeniem dotlenienia mięśni oraz podskórnych tkanek.

Karboksyterapia - wskazania:

  • rozstępy
  • cellulit
  • cienie pod oczami
  • zmarszczki (także w miejscach, gdzie skóra jest wyjątkowo delikatna jak np. okolice oczu)
  • wypadanie włosów
  • zwiotczenie skóry po porodzie
  • nadmiar tkanki tłuszczowej
  • opadanie powiek
  • łuszczyca
  • blizny.

Karboksyterapia - przeciwwskazania :

  • padaczka
  • choroba nowotworowa
  • niewydolność nerek
  • niedawno przebyty udar mózgu lub zawał serca
  • choroby płuc
  • nadciśnienie
  • przewlekłe choroby serca
  • ciąża oraz okres karmienia piersią
  • opryszczka.

Istnieją również medyczne i terapeutyczne wskazania do karboksyterapii – jednak w tych przypadkach zabiegi muszą być wykonywane przez lekarza o określonej specjalizacji. Mowa o takich problemach jak:

  • zaburzenia krążenia
  • przewlekła niewydolność żylna
  • owrzodzenie żylakowe
  • owrzodzenie cukrzycowe
  • problem z gojeniem się ran
  • zespół Raynauda.

Zabieg poprzedzony jest konsultacją i dokładnym wywiadem, który pozwoli ocenić stań zdrowia pacjenta oraz bezpieczeństwo przeprowadzenia zabiegu.

Karboksyterapia - zalecenia po zabiegu:

Po przeprowadzonej karboksyterapii pacjent nie wymaga rekonwalescencji. W niektórych przypadkach może się pojawić przejściowy obrzęk, zaczerwienienie bądź też stan zapalny, a w miejscu wstrzyknięcia gazu może wystąpić lekki ból. By tego uniknąć, zaleca się rezygnację z wcierania kosmetyków w miejsce poddane zabiegowi, a także rezygnację w ciągu około dwóch dni z korzystania z basenu i sauny oraz z większej aktywności fizycznej.

Karboksyterapia i jej efekty:

Dzięki wprowadzeniu dwutlenku węgla do wymagających regeneracji tkanek dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych, a tym samym do zwiększenia dopływu tlenu oraz składników odżywczych. Dochodzi do poprawy mikrokrążenia oraz odnowy komórek. Wprowadzony gaz wzmaga również drenaż limfatyczny, zniszczeniu ulegają ściany komórek magazynujących lipidy – zostaje zredukowana tkanka tłuszczowa, następuje też poprawa odżywienia skóry. Poniżej znajduje się krótkie zestawienie najważniejszych skutków wprowadzenia dwutlenku węgla pod skórę: - stymulacja włókien kolagenowych - rozbicie złogów tłuszczowych - dotlenienie organizmu – wzrost dopływu tlenu do miejsca poddanego zabiegowi o nawet 40% - poprawa krążenia, rozszerzenie naczyń krwionośnych - poprawa napięcia skóry (np. po intensywnym odchudzaniu bądź po ciąży) - wygładzenie blizn i zmarszczek - zmniejszenie wypadania włosów - uniesienie opadających powiek - redukcja obrzęków i zasinień wokół oczu.

W niektórych przypadkach zalecane jest również połączenie karboksyterapii z innymi zabiegami. Wprowadzenie dwutlenku węgla pod skórę może być wykorzystywane w przygotowaniu do takich zabiegów jak lifting laserem frakcyjnym, peeling, mezoterapia czy zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego, z których również mogą Państwo skorzystać w klinice Bellisana w Warszawie.
zobacz

Formularz kontaktowy