Leczenie bruksizmu

Nazywany inaczej szczękościskiem jest schorzeniem, z którego pacjenci bardzo często nie zdają sobie sprawy.
Bruksizm to odruch spowodowany przeżuwaniem, które normalnie kontrolowane jest przez mózg. Polega on na zgrzytaniu zębami w bardziej lub mniej świadomy sposób, co pobudza napinanie się mięśnia żwacza oraz innych mięśni biorących udział w procesie żucia. Występuje najczęściej w czasie snu, może występować również u dzieci. Dotychczas nie udało się wykryć przyczyn schorzenia, chociaż jest ono rozpowszechnione w populacji całego świata.

 

W wyniku tego schorzenia dochodzi często do zniszczenia szkliwa zębowego oraz dolegliwości bólowych w obrębie mięśni żuchwy. Stosując Botox w celu leczenia bruksizmu uzyskujemy relaksację mięśni żuchwy, zwłaszcza mięśni żwacza, co powoduje na okres kilku miesięcy ustąpienie dolegliwości.

Umów wizytę

Na czym polega leczenie?

Ponieważ zaciskanie zębów kontrolowane jest przez mózg, zabieg ma na celu zablokowanie wysyłanych przez niego do żuchwy sygnałów. W tym celu stosowany jest botoks, którego działanie polega na blokowaniu impulsów nerwowych. Leczenie bruksizmu prowadzi więc do ograniczenia mimowolnych kurczów. Jednocześnie praca innych mięśni nie zostaje zakłócona. W ciągu około 6 m-cy dochodzi do wyczerpania cząsteczek Toksyny Botulinowej w miejscu podania i aby utrzymać efekt konieczne jest powtórzenie zabiegu.

W naszej klinice w Warszawie leczenie bruksizmu za pomocą botoksu polega na wstrzyknięciu substancji w docelowe miejsce – zabieg wykonywany jest przez lekarza. Praca mięśnia zostaje ograniczona, z czasem następuje jego zmniejszenie, co może doprowadzić do wysmuklenia twarzy. Możliwe jest także, że po zabiegu odczuwalna będzie mniejsza siła żwacza, na przykład w trakcie jedzenia.

Objawy i konsekwencje niepodjęcia leczenia bruksizmu

Choć choroba ta może być trudna do rozpoznania, istnieje wiele przesłanek, które mogą świadczyć, że w nocy lub pod wpływem stresu dana osoba zaciska zęby. Sygnałem może być krwawienie dziąseł w czasie szczotkowania, a także ich obniżanie się, przez co odsłonięty zostaje korzeń zęba. Może wystąpić także ból lub problemy z poruszaniem żuchwą lub otwieraniem ust. W zakresie ogólnych objawów pojawić się mogą bóle głowy, ucha, a także kręgosłupa.

Zaniedbanie leczenia bruksizmu może prowadzić do powikłań. U osób chorych występuje ścieranie korony, a także rozchwianie zębów, co może prowadzić do ich przedwczesnego wypadania. Konsekwencją może być także chroniczny ból głowy czy kręgosłupa, a także zwyrodnienia stawów. Istotne jest więc podjęcie działań, kiedy tylko chory zda sobie sprawę z istnienia problemu.

 

 

zobacz

Formularz kontaktowy