FAQ
Najczęściej zadawane pytania
W czasie ciąży oraz okresu karmienia piersią zaleca się rezygnację z wielu zabiegów kosmetycznych, jak i z zakresu medycyny estetycznej. Tak jest w przypadku powiększania ust, konturowania twarzy czy też usuwania zmarszczek i innych niedoskonałości skóry poprzez wstrzykiwanie preparatów bazujących na kwasie hialuronowym czy też toksynie botulinowej (botox). Wprawdzie nie ma badań, które jednoznacznie określiłyby wpływ tych zabiegów na płód, jednak zaleca się wstrzymanie z ich podskórną aplikacją do zakończenia okresu laktacji.
Zabiegi podskórnej aplikacji toksyny botulinowej oraz kwasu hialuronowego wiążą się z niewielką ingerencją w głębsze struktury skóry. Dlatego też powinny być wykonywane przez osoby z odpowiednimi umiejętnościami i uprawnieniami – przez lekarzy medycyny estetycznej. W salonie Bellisana w warszawskim Wilanowie zabiegi wykonywane są przez lek. med. Dariusza Kołodziejczaka oraz lek. med. Małgorzatę Makowską – będących członkami Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging.
Oferowane zabiegi są mało inwazyjne, jednak pacjenci mogą odczuwać lekkie dolegliwości bólowe związane z nakłuciami. W przypadku pacjentów o wyjątkowej wrażliwości na ból stosujemy znieczulenie miejscowe – by zapewnić pacjentom komfort fizyczny, jak i psychiczny podczas wykonywania zabiegów. W szczególnych przypadkach możliwe jest również zastosowanie znieczulenia ogólnego.
Cena zabiegów uzależniona jest od obszaru poddanego podskórnej aplikacji, rodzaju preparatu, a także długości trwania kuracji. Należy jednak liczyć się z kosztem od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych. Szczegóły znajdą Państwo w cenniku dostępnym na naszej stronie.
Przed każdym zabiegiem medycyny estetycznej pacjent powinien dokładnie przygotować się do wywiadu lekarskiego. Konieczne będą takie informacje jak przyjmowane leki, przebyte choroby i operacje, aktualny stan zdrowia, a także styl życia. Pozwoli to na wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu, a tym samym pozwoli na bezpieczne przeprowadzenie zabiegu.
Stan skóry i ciała zależy nie tylko od wieku, ale i diety, aktywności fizycznej, uwarunkowań genetycznych, codziennej pielęgnacji, stylu życia i wielu innych czynników. Dlatego nie sposób jednoznacznie określić, kiedy jest najlepszy moment na pierwszy zabieg medycyny estetycznej. Wprawdzie badania pokazują, że już po dwudziestym roku życia zmniejsza się m.in. produkcja kolagenu i skóra zaczyna potrzebować wsparcia z zewnątrz, jednak jest to kwestia indywidualna. W przypadku wątpliwości warto skorzystać z konsultacji w gabinecie lekarskim.
Podstawą do wykonania zabiegów medycyny estetycznej jest wykluczenie przeciwwskazań. W przypadku ich braku należy dokładnie zapoznać się ze specyfikacją danego zabiegu – każdy może wymagać innego przygotowania. Może to być na przykład rezygnacja z makijażu oraz przyjmowania określonych leków, a także ze spożywania alkoholu, korzystania z solarium czy sauny i więcej.
Bardzo ważne jest przestrzeganie zaleceń pozabiegowych wskazanych przez lekarza. Pomoże to w uniknięciu ewentualnych skutków ubocznych i przyspieszy osiągnięcie pożądanego skutku. Może to być unikanie wahań temperatury (sauna, solarium, przebywanie na słońcu), wzmożona higiena miejsca objętego zabiegiem, rezygnacja z makijażu bądź też niektórych kosmetyków, nadmiernej aktywności fizycznej i nie tylko.
Oczywiście, że nie. Zabiegi z użyciem toksyny botulinowej zapewniają naturalny efekt. Botox bywa jednak mylony z operacjami plastycznymi, a także wypełniaczami, które podane w nadmiarze mogą powodować przesadne zwiększenie objętości tkanek.
Wprawdzie wizyty kontrolne nie są obowiązkowe, jednak zaleca się konsultację lekarską po około 14 dniach od ostatniego zabiegu. Pozwoli to ocenić rezultaty zabiegu, a w przypadku uzyskania niesatysfakcjonującego dla pacjenta efektu – lekarz wykona aplikacji dodatkowej ilości preparatu.
Botox powoduje relaksację mięśni mimicznych i stosowany jest do usuwania powierzchownych zmarszczek mimicznych. Jednak nie przyniesie zadowalających efektów w przypadku utrwalonych zmarszczek statycznych. Wtedy konieczne jest ostrzykiwanie zmienionych miejsc preparatem z kwasem hialuronowym o stężeniu dopasowanym do stopnia wgłębień skórnych. O zastosowaniu konkretnej metody oraz preparatu decyduje lekarz na podstawie szczegółowego wywiadu przeprowadzonego z pacjentem, a także oceny kondycji jego skóry.
Metody te mogą zostać połączone – jednak zależy to od indywidualnego przypadku i decyzji lekarza.
Każdy organizm inaczej reaguje na podanie wypełniaczy. Dlatego w zależności od indywidualnych czynników można określić, że efekt utrzymuje się od kilku miesięcy do roku (w przypadku kwasu hialuronowego efekt może utrzymywać się od 6 do 12 miesięcy, natomiast w przypadku b o t o x u ok. 3-6 miesięcy). Okres ten skraca nieodpowiednia pielęgnacja skóry, niewłaściwa dieta, a także nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne. O czasie powtórzenia zabiegu decyduje lekarz.
Nie ma potrzeby wykonania badań. Należy jednak zapoznać się z przeciwwskazaniami, by móc wykluczyć istnienie chorób, które uniemożliwiają bezpieczne przeprowadzenie zabiegu. Bardzo ważne jest również, by pacjent nie był uczulony na jakikolwiek składnik planowanego do aplikacji preparatu. W razie wystąpienia jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.
Tak. Oferowane przez nas zabiegi medycyny estetycznej są bezpieczne, ponieważ wykonywane są przez lekarzy medycyny estetycznej, a ich zakres i częstotliwość dobierane są indywidualnie do każdego pacjenta. Bezpieczeństwo zabiegu zależy również od samego pacjenta – należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarzy po zabiegu (mogą one dotyczyć na przykład częstotliwości zabiegów, korzystania z sauny bądź solarium, diety, używanych kosmetyków i więcej).