Skleroterapia

Zabieg polega na miejscowym wstrzyknięciu do zmienionej chorobowo żyły specjalnego preparatu w celu wywołania odczynu zapalnego ściany naczynia. W miejscu zapalenia powstaje skrzeplina, która z czasem ulega zwłóknieniu, czego następstwem jest zamknięcie światła naczynia. Żylak tworzony przez to naczynie zanika z powodu braku ciśnienia krwi w tym naczyniu.

Umów wizytę

Do zabiegu stosujemy preparat o nazwie Aethoksysclerol.

 

Współczesny tryb życia – brak aktywności fizycznej, otyłość, niezdrowa dieta, długotrwałe siedzenie – zwiększają ryzyko wystąpienia żylaków. Jest to poważny problem zarówno ze względów zdrowotnych, jak i estetycznych. Powodują uczucie ciężkości i drętwienia nóg, świąd oraz pajączki. W zaawansowanym stadium pojawiają się również zmiany skórne, obrzęki oraz silne dolegliwości bólowe. Wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów, opracowano jednak skuteczne metody leczenia przeprowadzane pod kontrolą ultrasonografii. Jednym z nich jest skleroterapia naczynek, którą wykonujemy w gabinecie Bellisana.

 

Zabieg należy do małoinwazyjnych metod leczenia wewnątrznaczyniowego oraz charakteryzuje się wysokim stopniem bezpieczeństwa. Jest jedną z najpopularniejszych terapii współczesnej flebologii. Ostrzykiwanie żylaków pozwala usunąć nieestetyczne zmiany naczyniowe oraz przyczynia się do poprawy jakości życia pacjentów. W skleroterapii stosujemy preparat o nazwie Aethoksysclerol, zawierający specjalną substancję, zwaną środkiem obliterującym.


Na czym polega skleroterapia?


Wskazania do zabiegu obejmują m.in. obecność żylaków siatkowatych lub niewydolności żylnej, malformacje naczyniowe, teleangiektazje (pajączki naczyniowe), żylaki nawrotowe, ból podudzi i obrzęki wynikające z chorób żylnych, owrzodzenia żylne itp. Wszelkie wątpliwości warto skonsultować w gabinecie Bellisana. Podczas konsultacji lekarz dokładnie oceni stan pacjenta, wykona niezbędne badania oraz przeprowadzi wywiad.


Ostrzykiwanie żylaków polega na miejscowym i kontrolowanym podaniu do zmienionej chorobowo żyły specjalnego preparatu, który powoduje uszkodzenie śródbłonka i w konsekwencji obliterację. Wywołuje odczyn zapalny ściany naczynia, gdzie następnie powstaje skrzeplina. Z czasem ulega ona zwłóknieniu i dochodzi do zamknięcia światła naczynia i wyłączenia go z krwiobiegu. Ze względu na brak odpowiedniego ciśnienia krwi żylak zanika.


Podczas skleroterapii osoba wykonująca zabieg wkłuwa się we wcześniej wyznaczone punkty. Dokładna ilość iniekcji zależy jednak od grubości żył, masy ciała, wielkości leczonego obszaru oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Ostrzykiwanie zwykle stosuje się w przypadku małych i bardzo małych naczyń krwionośnych, których nie można zamknąć przy użyciu lasera ze względu na określoną średnicę i kolor. Istotnym punktem terapii jest przeprowadzenie badania przepływu krwi za pomocą metody Dopplera przed rozpoczęciem zabiegu. Dzięki temu możliwe jest wykrycie patologii takich, jak niedrożność albo zwężenia tętnic lub żył, występowanie przepływu wstecznego krwi, nieprawidłowości w budowie ściany naczyń krwionośnych czy obecność przetok tętniczo-żylnych.


Jak przygotować się do skleroterapii?


Procedura rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu z pacjentem, kwalifikacji do zabiegu oraz wykonania USG żył metodą dopplerowską, aby ustalić przebieg naczyń krwionośnych i wskazać te, które będą zamykane. Zaleca się także rezygnację z kremów pielęgnujących, maści leczniczych czy leków miejscowych w obszarach, które poddane zostaną skleroterapii. Skóra ma być całkowicie czysta. Częstą praktyką jest także stosowanie suplementów wzmacniających naczynia krwionośne.


Ostrzykiwanie żylaków w gabinecie Bellisana odbywa się w warunkach ambulatoryjnych. Skleroterapia jest bezpieczna i niezbyt bolesna, wykonywana przy użyciu preparatu Aethoksysclerol. Okres powrotu do pełnej sprawności trwa zwykle kilka dni w zależności od indywidualnych predyspozycji. Mogą pojawić się zaczerwienienia w miejscu wkłucia, ewentualnie zasinienie. Ważne, aby po przeprowadzeniu procedury nosić wyroby kompresyjne, np. pończochy uciskowe lub rajstopy medyczne zgodnie z zaleceniami lekarza.


Efekty terapeutyczne skleroterapii


Rezultaty widoczne są po około dwóch tygodniach od zabiegu, choć należy pamiętać, że zależą od wielu czynników, takich jak wiek, umiejscowienie żylaków oraz ich wielkość. Końcowym efektem będzie całkowity zanik wybranych zmian skórnych i pajączków. Liczba sesji i częstotliwość ustalane są indywidualnie przez lekarza prowadzącego.


Przez pierwszy miesiąc po skleroterapii naczynek należy unikać przebywania w jednej pozycji oraz rozgrzewania kończyn dolnych poprzez gorące kąpiele wodne lub opalanie. Zaleca się także prowadzenie czynnego trybu życia. W razie wystąpienia niepokojących objawów (silny ból i obrzęki) należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Okres rekonwalescencji jest niezwykle istotny, ponieważ warunkuje brak powikłań w przyszłości i trwałość rezultatów.


Wśród przeciwwskazań do zabiegu ostrzykiwania żylaków wymienia się:

– ostre infekcje zakaźne,

– długotrwałe unieruchomienie,

– zakrzepicę żył głębokich,

– nieuregulowane nadciśnienie żylne,

– nadwrażliwość na środek obliterujący,

– ciążę i okres karmienia piersią,

– czynne choroby układowe.


Ostateczną decyzję o leczeniu żylaków metodą skleroterapii podejmuje lekarz po dokładnym zapoznaniu się z przypadkiem. Masz dodatkowe pytania? Chcesz uzyskać dodatkowe szczegóły na temat terapii? Po więcej informacji zapraszamy do kontaktu z gabinetem Bellisana.

Skleroterapię stosuje się zwykle do małych i bardzo małych naczyń krwionośnych, których średnica i kolor uniemożliwiają ich zamknięcie przy użyciu lasera. Przed przystąpieniem do zabiegu należy przeprowadzić badanie przepływu krwi za pomocą metody Dopplera.

Zabieg jest bezpieczny i niezbyt bolesny, odbywa się w warunkach ambulatoryjnych. Zamykanie żylaków przez wstrzykiwanie do żylaka Aethoxysklerolu, substancji powodującej uszkodzenie śródbłonka i w konsekwencji obliteracji żylaka. Wskazaniem estetycznym są powierzchowne żylaki, których średnica i kolor uniemożliwiają ich zamknięcie przy użyciu lasera.

 

zobacz

Formularz kontaktowy